Anatoli Matevosyan

1971-1975 studied at the Law Faculty of the North-Ossetian State University.

04.08.1975 – 03.11.1975 worked as a legal advisor at the North Caucasian Oil Base.

1997-1981 worked as a legal advisor at the Civil Maintenance Office of Ejmiatsin.

1981-1985 worked as a senior human resources consultant at the Ministry of Justice of RA.

1985-1991 worked as a deputy minister at the Scientific-Research Laboratory of Forensic Expertise of the Ministry of Justice.

1991-1998 has been a member of the Civil Chamber of the Supreme Court of the RA.

1999-2001 has been a judge of the Economic Court of Appeal of RA.

2001-2005 has been a judge of the Economic Court of RA.

2005-2007 worked as a deputy minister at the Ministry of Justice of RA.

2008-2009 has been a chairman of the South Civil Court of RA.

15.01.2009 – 08.04.2009 has been a judge of the Civil and Administrative Chamber of the Court of Cessation of RA.

2009-2018 has been a chairman of the Civil Court of Appeal of RA.

Since 03.09.2018 is auditor of the School of Advocates of the Republic of Armenia.

Specialized in civil law, civil procedure law, labor law, IP rights, land law and insolvency law.